ÖSGV 2024 Yılı Zam Oranı Hakkında

Değerli Üyelerimiz,

ÖSGV’nca, Vakıf Senedinin 8. Maddesine göre 1 Şubat ve 1 Ağustos 2024 tarihlerinde yapılması gereken zam oranlarına ilişkin çalışma aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Buna göre;

Aktüeryal hesaplamalar neticesinde teknik açık çıkmasından ötürü Ocak 2024 maaşlarımıza verilecek zam oranı; 1 Şubat’ta % 16.19 ve 1 Ağustos’ta % 16.19 olmak üzere yılın tamamı için % 32.38’dir.

Görüleceği üzere zam düşük seviyededir. Zammın düşük kalması ve geçmiş yıllardan kaynaklı hatalı yaklaşımların sonucu olarak halen maaşlarımızın da çok düşük seviyelerde olması nedeniyle Derneğimizin, emeklilerimize ilave katkı sağlanmasına yönelik ısrarlı taleplerinin de olumlu katkısıyla geçen yıl olduğu gibi bu yılda bir defaya mahsus olmak üzere kişi başı, (dul-yetim üyeler için dosya başı payları oranında) 3’er bin liralık Sosyal Destek Ödemesi yapılmasına Sandık Yönetim Kurulumuz tarafından karar verilmiş olup, ödeme 1.2.2024 tarihinde (yarın )hesaplarımıza geçecektir. Konu hakkında az önce Sandığımızca tüm emeklilerimize sms gönderilmiştir.

Değerli Üyelerimiz,

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Sandık Yönetim Kurulumuz, her zaman emeklisinin yanında olduğunu göstermiş ve ilgili mevzuat ve ÖSGV Vakıf Senedi hükümleri doğrultusunda yapılabileceğin en azamisini yapmıştır.

Yapılan bu ödeme ile ilgili olarak başta Bankamız Genel Müdürü Sn. Abdi Serdar Üstünsalih Bey olmak üzere, Sandık Yönetimimize ve emeği geçen diğer kişilere; Derneğimiz ve tüm Emeklilerimiz adına çok teşekkür ederiz.

Değerli Üyelerimiz,

Öteden beri Derneğimizce sürdürülen dengeli ve sonuca yönelik yoğun çalışmalarımız; hepimiz için bu aşamada mevcut şartlar dikkate alındığında son derece olumlu şekilde sonuçlanmış olup, çalışmalarımıza önümüzdeki süreçte de aynı şekilde ve aynı kararlılıkla sizlerden aldığımız güçle devam edilecek ve inşallah bu yıl içinde ÖSGV Vakıf Senedinin meşhur 8. Maddesi değiştirilecektir.

Sizlerden ricamız, Derneğimizin; hepimize ait olduğunu unutmadan Derneğimize sahip çıkarak özellikle yeni üye kazanımları ile ilgili olarak bizlere destek olmanızdır. Üye sayımızın artmasıyla birlikte önümüzdeki dönemlerde olası problemlerimizi hep birlikte daha güçlü ve kolay bir şekilde aşarız. Lütfen bu konuda da desteğinizi esirgemeyin ve aktif çaba gösterin.

Bu arada bir hususu daha sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bilindiği üzere Demokrasilerde doğruya ulaşmanın olmazsa olmazı tabiii ki eleştiridir. Ancak yapılan eleştiriler; eleştiri konusu hususa katkı sağlamak ve varsa yanlışı düzeltmek yönünde olmalıdır. Öylesine ve tutarsız şekilde yapılan eleştirilerin hiçbir anlamı ve kıymeti olmadığı gibi bizleri, hepimizi yıpratmaktan öteye de gitmemektedir. Özellikle kişileri tanımadan hedef alarak hakaret boyutuna varan eleştiriler, değerlendirmeler; hepimizi üzmekte ve bizlere de yakışmamaktadır. Lütfen aynı camianın mensupları olduğumuzu unutmayalım.

Bu değerlendirmeler doğrultusunda; siz değerli emeklilerimize sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileriz.

Saygılarımızla,

Vakıflar Bankası Emeklileri Derneği

ÖSGV 2024 Yılı Zam Hesabı