Sosyal Yardım Ödemesi Hakkında

Değerli üyelerimiz,

Bilindiği üzere öteden beri Derneğimizce sürdürülen ısrarla girişimlerin Emekli Sandığı Başkanlığımızca dikkate alınması ve olumlu şekilde değerlendirmesi sonucunda; her ne kadar rakamsal boyutları küçük olsa da 31.01.2023 tarihinde ÖSGV’ca bir ilke imza atılarak; 31.01.2023 tarihi itibari ile ÖSGV’den maaş alan tüm emeklilerimize ÖSGV kaynaklarından alt limiti 1000 TL olmak üzere ikişer maaş tutarında Sosyal Destek Ödemesi yapılmıştı.

Bu kez son dönemlerde yapılan tüm Sandık Genel Kurulları dahil olmak üzere yine öteden beri Derneğimizce her platformda gündeme getirilen ve ısrarla gündemde tutulan eski-yeni maaş farklarının düzeltilmesi dahil emeklerimizin Özlük haklarının iyileştirmesine yönelik taleplerimiz; 5510 sayılı kanun hükümlerine rağmen Emekli Sandığı Başkanlığımızca dikkate alınmış ve bu konuda yapılabilecek bir şeyler olup, olmadığı Sandığımızca araştırılmış ve nihayetinde, Sandığımızın olumlu Aktüeryal dengesi de dikkate alınarak Sandığımızca, SGK’ya konu hakkında yazı yazılarak talepte bulunulmuştur.

Söz konusu talebiyle ilgili olarak; Emekli Sandığı Başkanlığımızın; SGK nezdindeki uzun süreli yoğun, sabırlı ve ısrarlı girişimleri neticesinde; SGK’dan bir defaya mahsus olmak üzere emeklerimize sadece Sosyal Yardım Ödemesi yapılabilmesine yönelik olumlu yanıt aldığı,

Söz konusu olumlu yanıt kapsamında Emekli Sandığı Başkanlığı tarihinde BİR İLKE İMZA ATILARAK, 20.04.2023 tarihinde yani (bugün) gün içerisinde Emekli Sandığı kaynaklarından tüm emeklerimizi bir defaya mahsus olmak üzere 13.000 TL (onüçbinlira) SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ yapılacağı, Emekli Sandığımız web sayfasında yapılan açıklamadan,

anlaşılmaktadır.

Değerli üyelerimiz,

Yukarıda da vurgulandığı üzere Emekli Sandığımız tarihinde ilk defa gerçekleşen bu ödeme ile ilgili olarak; başta Bankamız Genel Müdürü Sn. Abdi Serdar Üstünsalih Bey olmak üzere, Emekli Sandığımız Yönetimine ve emeği geçen diğer kişilere; Derneğimiz ve tüm Emeklilerimiz adına teşekkür ederiz.

Değerli üyelerimiz,

Öteden beri Derneğimizce sürdürülen dengeli ve sonuca yönelik yoğun çalışmalarımız; hepimiz için son derece olumlu şekilde sonuçlanmış olup, çalışmalarımıza önümüzdeki süreçte de aynı şekilde ve aynı kararlılıkla sizlerden aldığımız güçle devam edilecektir.

Sizlerden ricamız, Derneğimizin; hepimize ait olduğunu unutmadan Derneğimize sahip çıkarak özellikle yeni üye kazanımları ile ilgili olarak bizlere destek olmanızdır. Üye sayımızın artmasıyla birlikte önümüzdeki dönemlerde olası problemlerimizi hep birlikte daha güçlü ve kolay bir şekilde aşarız. Lütfen bu konuda da desteğinizi esirgemeyin.

Bu arada bir hususu daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Bilindiği üzere Demokrasilerde doğruya ulaşmanın olmazsa olmazı tabi ki eleştiridir. Ancak yapılan eleştiriler; eleştiri konusu hususa katkı sağlamak ve varsa yanlışı düzeltmek yönünde olmalıdır. Öylesine ve tutarsız şekilde yapılan eleştirilerin hiçbir anlamı ve kıymeti olmadığı gibi bizleri, hepimizi yıpratmaktan öteye de gitmemektedir. Özellikle kişileri tanımadan hedef alarak hakaret boyutuna varan eleştiriler, değerlendirmeler; hepimizi üzmekte ve bizlere de yakışmamaktadır. Lütfen aynı camianın mensupları olduğumuzu unutmayalım.

Bu değerlendirmeler doğrultusunda; Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutlulukla hep birlikte nice Bayramlara ulaşmamızı dileriz.

Saygılarımızla,

Yönetim Kurulu Adına

İyi Bayramlar

Değerli Üyelerimiz,

Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.

Saygılarımızla.
Vakıflar Bankası Emeklileri Derneği

Derneğimiz 18.Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Değerli Emeklilerimiz,

Derneğimizin, 18. Olağan Genel Kurul Toplantısı 28 Şubat 2023 tarihinde Ankara’da Bankamız Eski Genel Müdürlük Konferans Salonunda 11.15-15.30 saatleri arasında güzel bir ortamda yapılmıştır.

Genel Kurulumuza ilişkin belli başlı sonuçlar aşağıda gösterilmiştir. Buna göre;

Mevcut Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri oybirliğiyle ibra edilmiştir. Azami tasarruf tedbirleri dikkate alınarak yapılan hesaplamalar neticesinde 2023 yılı için ilki, Mart ayından başlamak kaydıyla ve 5 eşit taksitte tahsil edilmek üzere yıllık aidat tutarı 250.-Lira olarak belirlenmiştir.


Yönetim Kurulu Üyeliklerine,
Ömer Nihat YÖRÜK,
Tarık ÖZCAN,
Veli ERDOĞAN,
Tuğrul YAZICI,
Mehmet Ali YAVUZ,
Hüseyin TURPÇU,
Selahattin AĞIROĞLU,
Muharrem KÖSE,
Dilara ATAK,

Denetleme Kurulu Üyeliklerine,
Rafet KOÇ,
Erdal ÇOLPAN,
Tamer HAKERLERLER,
Seçilmişlerdir.

Her yıl üyelerimizden tahsil edilecek yıllık aidatların %10’luk kısmı ile doğal afet fonu oluşturulması, söz konusu fonun kullanım esaslarına yönelik olarak Yönetmelik hazırlanması hususunda Derneğimiz Yönetim Kuruluna yetki verilmesi ve anılan Yönetmeliğin bir sonraki Olağan veya Olağanüstü Genel Kurul onayını müteakiben yürürlüğe girmesi kararlaştırılmıştır.

Genel Kurul sonuçlarının tüm emeklilerimize hayırlı olması dileklerimizle.
Bilgilerinizi rica ederiz.
Saygılarımızla.

18. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Değerli Delegelerimiz,

Derneğimiz 18. Olağan Genel Kurul toplantısı 28 Şubat 2023 Salı günü saat 11.00’de Ankara Vakıfbank eski Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda (Atatürk Bulvarı No:207 Kavaklıdere/Çankaya/Ankara) yapılacaktır.

Çoğunluk sağlanamadığı taktirde tüzüğün 17.maddesi gereği 7 Mart 2023 Salı günü aynı yer ve saatte yapılacaktır.

GÜNDEM

 1. Açılış ve Saygı Duruşu, İstiklal Marşının okunması,
 2. Divan Kurulunun oluşturulması ve Divan Kuruluna imza yetkisinin verilmesi,
 3. Yönetim Kurulu faaliyet raporunun okunması, müzakere edilmesi ve kabulü,
 4. Denetim Kurulu raporunun okunması, müzakere edilmesi ve kabulü,
 5. Yönetim Kurulunun ibrası,
 6. Denetleme Kurulunun ibrası,
 7. Derneğimizin mevcut tüzüğünün 4, 13, 22 ve 24.maddesinin değiştirilmesine yönelik tasarının görüşülmesi ve oylanması,
 8. Her yıl üyelerden toplanacak aidatın %10’luk kısmının; deprem, sel vs. afetlerde zarar gören üyelerimize; gördükleri zararı ilgili Devlet Kurumlarından aldıkları belgelerle kanıtlamaları müteakiben destek amacıyla kullanılmak üzere fon oluşturulması, oluşturulacak fonun kullanım esaslarını yönetmelikle belirlemek üzere Yönetim Kuruluna yetki verilmesi, söz konusu yönetmeliğin bir sonraki Olağan veya Olağanüstü Genel Kurul onayından geçtikten sonra yürürlüğe girmesi,
 9. Yıllık üyelik aidatı ve giriş aidat tutarlarının belirlenmesi,
 10. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri ile İl Temsilcilerinin Dernek çalışmaları için yaptıkları; ulaşım, konaklama ve yemek harcamalarına onay ve yetki verilmesi,
 11. Genel Merkezimizde çalışan personel ile Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri ve konuklara sunulan yemek ve ikram masrafların karşılanması hususunda Yönetim Kuruluna yetki verilmesi,
 12. Derneğimizde bulunan T. Vakıflar Bankası T.A.O. Hisse Senetlerinin; tamamının veya bir kısmının satışı için Yönetim Kurulu’na yetki verilmesi,
 13. Derneğimize ait gayrimenkullerden halen Genel Merkez olarak kullanılan (Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:69/16 ) dairenin satılması ve yeni bir gayrimenkul alınması hususunda Yönetim Kuruluna yetki verilmesi,
 14. Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerine ödenecek şehir içi yol gideri limitlerinin belirlenmesi,
 15. Tahmini bütçenin sunumu ve müzakeresi,
 16. Üç yıl süre ile görev yapacak 9 (dokuz) Asil ve 7 (yedi) yedek Yönetim Kurulu üyelerinin seçimi,
 17. Üç yıl süre ile görev yapacak 3 (üç) Asil ve 3 (üç) yedek Denetleme Kurulu üyelerinin seçimi,
 18. Dilek ve temenniler,
 19. Kapanış.

Başımız Sağ Olsun

Değerli emeklilerimiz,

Bu sabah maalesef merkez üssü Kahramanmaraş İlimizin Pazarcık İlçesi olan, 7.7 büyüklüğünde olduğu açıklanan ve çevredeki 10 İlimizi etkilediği belirtilen büyük bir Deprem haberiyle sarsıldık. Üzüntümüz sonsuzdur.

Bu büyük Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınları ile tüm ülkemize; sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Yaralanan vatandaşlarımıza ise biran evvel sağlıklarına kavuşmaları dileklerimizle acil şifalar diliyoruz.

Acımız çok büyüktür. Biran evvel bu acıların sarılması dileklerimizle, tüm Ülkemize, hepimize çok geçmiş olsun.

Saygılarımızla.
Vakıflar Bankası Emeklileri Derneği

Mutlu Yıllar

Değerli Emeklilerimiz,

Yeni yılınızı en içten dileklerimizle kutlar, 2023 yılının size ve ailenize sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini dileriz.

Saygılarımızla.

Vakıflar Bankası Emeklileri Derneği

Reçete ve İlaç Kullanım Raporları Hakkında

Bilindiği üzere Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve SGK uygulamalarına paralel, üyelerimizin 01.01.2020 tarihinden itibaren süresi uzatılan ilaç kullanım raporlarının 31.12.2022 tarihinde sona erdirileceği, bu tarih itibariyle raporların yenilenmesi gerektiği ve bundan sonra raporlu ilaçların yeniden reçete düzenlenmesi şartıyla temin edileceği ilgi (f)’de kayıtlı duyurumuz ile bildirilmişti. Mevsim koşullarına bağlı olarak artan sağlık hizmeti ihtiyaçları ve raporların yenilenmesi için sağlık tesislerine yapılan başvurularda yoğunluk yaşanması nedeniyle Sağlık Bakanlığınca rapor sürelerinin 30.06.2023 tarihine uzatılacağı duyurulmuştur.

Bu sebeple;

– İlaç Kullanım Raporları/Sağlık Kurulu Raporları:

Vakfımız üyelerinin 01.01.2020 tarihinden itibaren sona ermiş/sona erecek olan ilaç kullanım raporları/Sağlık kurulu raporlarının süresi, 30.06.2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

– Raporlu İlaçların Temini:

Sürekli ilaç kullanım raporuna bağlı olarak kullanılan ilaçlar, 30.06.2023 tarihine kadar yeniden reçete edilmeksizin, anlaşmalı eczanelerimizden temin edilmeye devam edilebilecektir. Bu tarih itibariyle uygulama sona erecektir.

– Endikasyon Dışı İlaç Kullanım Onayları:

Sağlık Bakanlığınca, pandemi sebebiyle süresi uzatılan endikasyon dışı ilaç kullanım raporlarının süresi 31.12.2022 tarihi itibariyle sona erecektir. Endikasyon dışı ilaç kullanım raporuna bağlı olarak ilaç alımı yapan üyelerimizin, tedavilerini takip eden hekimlerin Sağlık Bakanlığı’na yeniden başvuru yapması gerekmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederiz.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
EMEKLİ VE SAĞLIK YARDIM
SANDIĞI BAŞKANLIĞI

https://esv.vakifbank.com.tr/esv_web/duyurular/181/recete-ve-ilac-kullanim-raporl

Atamızı Minnetle Anıyoruz.

Devletimizin Kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü sonsuza dek; saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Vakıflar Bankası Emeklileri Derneği